Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sosyal Hizmet

Bölümden Haberler

1
ilhan tomanbay
sosyal hizmet
akilova
Sunum
social work
Sosyal Hizmet Bölümü hocamız Dr. Öğretim Üyesi Gülcan URHAN Fransa’nın Saint Malo kentinde gereçkleşen “33rd CIF International Conference 2019” Konferansında “Transformation of social policy and the current tendencies in social aid field in Turkey” konulu bir sunum yapmıştır. 30 ülkeden yaklaşık 200 sosyal çalışmacının katıldığı Konfreans’ta hocamızın sunumu ilgiyle takip edilmiştir.
Sosyal Hizmet bölümü öğrencileri otizimli bir baba olan Sam Dawson’un kızı Sue ile olan trajik hikayesnin anlatıldığı “ I AM SAM” isimli filmi izlemiştir. Filmin konusu sosyal çalışma mesleğiyle birebir ilgili olduğu için büyük bir dikkatle izlenmiştir. Film sonrası aralarında filmi tartışan öğrenciler için oldukça zihin açıcı ve farkındalık yaratıcı bir etkinlik olmuştur.
Sosyal Hizmet Bölümü tarafından 29 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen ve CIF Finland Şubesi, Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği, BM Göç Ofisi, Uluslararası Kriz Grubu (IRC) ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün katılımıyla gerçekleşen panelde Tükiye ve Finlandiya'da göçmenlere ilişkin güncel sorunlar ve sosyal çalışma uygulamaları tartışıldı.
7 Mayıs 2019 Salı günü Prof. Dr. İlhan Tomanbay çağrılı olarak gittiği Karabük Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümünde öğrencilere öğrencilerle sosyal çalışma mesleği üzerine interaktif söyleşi gerçekleştirdi.
Sosyal Çalışma Kulübü ve Sosyal Hizmet Bölümü tarafından düzenlenen “ Benim Otistik Bir Çocuğum Var” etkinliğinde otistik çocuğa sahip olan iki anne, yaşadıkları zorlu süreçleri ve çocuklarıyla geçen 24 saatlerini öğrencilere anlattılar.
6-8 Nisan 2019: tarihlerinde Antalya Kemer’de yapılan Uluslararası Madde Bağımlılığı ile Mücadele ve Sosyal Hizmet Modelleri Çalıştayında Prof. Dr. İlhan Tomanbay  Bağımlılık alanında Sosyal Çalışma Mesleğinin yeri konulu bir sunum yapmıştır.
İstinye Üniversitesi SBF Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi Büşra Rana Özşahin “Erasmus+ Staj Hareketliliği Projesi” kapsamında İngilizce sınavından üstün bir puan alarak yurtdışında staj yapma imkanı kazanmıştır. Öğrencimizi tebrik ederiz.
Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay eşliğinde Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek “Ritm Çalışmaları”
İstinye Üniversitesi Haberler
“Toplumsal Değişme ve Değişen Meslek: Sosyal Çalışma” konulu bir sunum gerçekleştirdi
“Dünya Kadınlar Günü’nde Kadın Sığınma Evleri” Konulu Etkinlik Düzenlendi
İstinye Üniversitesi SBF Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Tuğba Görgülü University of Rochester Medical Centre, Psikaytri Bölümünde intihar ve madde bağımlılığı çalışmaları yapmak üzere ABD’de bir yıl doktora sonrası çalışma yapmak için TÜBİTAK bursuyla ABD’ye gitmiştir.
Sosyal Hizmet Bölümü öğrencileri Bağcılar Engelliler Sarayı’nı ziyaret etmiştir. Oldukça donanımlı ve geniş kapsamlı hazırlanan bu kurumda, engelli insanların kendi yeteneklerine göre gidebilecekleri çok sayıda kurs bulunmaktadır. Tamamen ücretsiz olan bu kurslar, bireylerin engellilik derecesi göz önünde bulundurularak işlemektedir. Sosyal çalışmacı adayları, burada bulunan engelli bireylerle çeşitli aktiviteler yaparak onlarla kaliteli vakit geçirmiştir.
2. Bolluca Çocuk Köyü Ziyareti
Sosyal Çalışma Kulübü olarak düzenlenen “Gençler Yaşlılarla Buluşuyor” isimli etkinlikte öğrenciler Darülaceze’ye giderek orada bulunan yaşlıları ziyaret etti.
24 Aralık 2018 Pazartesi günü Prof. Dr. İlhan Tomanbay çağrılı olarak gittiği Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü tarafından düzenlenen Poster Sunum ve Bilim Şenliğine katılarak öğrencilere bir sunum sosyal hizmet güncel konular ve geleceği gerçekleştirdi.
Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Çalışma Kulübü olarak düzenlenen “Geleceğe Bir Dokun” adlı projede, Erzurum Çat ilçesinde bulunan 4 köy okulunun ihtiyaçlarını karşılamak için öğrencilerimiz harekete geçmiştir. Bir stand kurularak kırtasiye malzemeleri, mont, bot, kışlık kıyafet yardımları toplanarak köy okullarına iletilmiştir.
18-20 Ekim 2018 günlerinde Adli Bilimler Derneği tarafından Çorum Hitit Üniversitesinde yapılan Adli Hemşirelik, Adli Sosyal Hizmet ve Adli Gerontoloji Kongresine Adli Gerontoloji Komisyon Başkanı olarak düzenleme kurulunda yeralan Prof. Dr. Tomanbay, Adli Gerontoloji ve Sosyal Çalışma konulu bir sunum yaptı. Bölümümüzde ders veren Kemal Güdek, M.A. da kongreye katıldı ve bir sunum yaptı.
13 Ekim 2018 Cumartesi günü Ankara Raymar Otelde yapılan Ankara Sosyal Hizmet Seminerinde Prof. Dr. İlhan Tomanbay “Yeni İçeriğiyle Günün Mesleği: Sosyal Çalışma” adlı bir sunum yaptı.
İstinye Üniversitesi Haberler
İstinye Üniversitesi Haberler
Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Çalışma Kulübü öğrencileri, Koruncuk Vakfına bağlı olan Bolluca Çocuk Köyü’ne ziyarette bulunmuştur. Burada bulanan kimsesiz çocuklarla dans etmiş, oyun oynamış, yemek yemişlerdir. Öğrenciler ve çocuklar arasında kısa sürede sevgi dolu bir bağ kurulmuştur. Onların nasıl eğitim aldıkları, aile üyeleri ile olan iletişimleri, bakımları, ihtiyaçları, psikososyal bağlamda desteklenmeleri hakkında bilgi edinilmiştir. Keyifli geçen bir günün ardından öğrenciler yeni bir deneyim kazan
İstinye Üniversitesi SBF Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde üniversite tercih fuarına katılarak İstinye Üniversitesi standında aday öğrencilere bilgilendirmeler yapmıştır.