Sağlık Bilimleri Fakültesi

Beslenme ve Diyetetik

Neden İstinye Beslenme ve Diyetetik?

İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, alanında bilim uzmanlığı ve doktora derecesine sahip öğretim elemanlarından oluşan bir akademik kadroya sahiptir. Multidisipliner bir yapıda olan bu bölümün müfredatında yer alan tüm dersler kendi uzmanlık alanındaki akademisyenler tarafından verilmektedir.

https://sbf.istinye.edu.tr/tr/akademik-kadro/beslenme-ve-diyetetik

 

Bölümün eğitim dili Türkçe’dir ve zorunlu hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Öğrenciler isteğe bağlı olarak hazırlık eğitimi alabilirler veya üniversite tarafından öğrencilere sunulan, genel ve/veya mesleğe yönelik yabancı dil derslerine katılabilirler.

 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü müfredatı, Ulusal Çekirdek Eğitim Programı’na uygun bir şekilde hazırlanmış olup, geniş bir seçmeli ders havuzuna sahiptir.

https://sbf.istinye.edu.tr/tr/bolumler/beslenme-ve-diyetetik/ders-plani

 

Bölüm müfredatında yer alan tüm uygulamalı dersler MLP Care çatısı altında yer alan Liv Hospital ve Medical Park Hastanelerinde yürütülmektedir. Bu süreçte, tüm öğrenciler uygulamalı ders imkanlarından koşulsuz faydalanmaktadır.

https://www.istinye.edu.tr/tr/liv-hospital-bahcesehir

https://www.istinye.edu.tr/tr/gop-hastanesi

 

Bölüm müfredatında yer alan uygulamalı dersler bölüm laboratuvarlarında yürütülmekte olup bu laboratuvarlar şunlardır:

1. Beslenme ve Diyetetik Laboratuvarı (Topkapı Kampüsü)

2. Beslenme İlkeleri Laboratuvarı (MATBAH) (Topkapı Kampüsü)

 

Bölüm müfredatının 7. ve 8. döneminde yer alan Mezuniyet Projesi I-II dersleri kapsamında tüm öğrencilerimiz araştırma yapma ve eğer isterler ise bunu bilimsel yayına dönüştürebilme imkanına sahip olmaktadırlar.

https://sbf.istinye.edu.tr/tr/bolumler/beslenme-ve-diyetetik/ders-plani

 

Öğrencilerimiz Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin diğer bölümleri başta olmak üzere, Üniversitenin birçok bölüm ve programında ücretsiz çift anadal ve yan dal programlarına katılabilirler.

https://www.istinye.edu.tr/tr/cift-anadal-ve-yandal

 

Öğrencilerimiz gerekli başvuru koşullarını karşılamaları halinde Erasmus imkanlarından faydalanabilirler.

https://erasmus.istinye.edu.tr/

 

Öğrencilerimiz lisans programımızdan mezun olduktan sonra, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına başvurabilirler; Senato tarafından belirlenen koşullara göre %100’e varan burs imkanlarından faydalanabilirler.

https://www.istinye.edu.tr/tr/lisansustu

 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Kontenjanı 2023 yılı için 12 tam burslu ve 59 %50 burslu olmak üzere toplam 71 öğrenci olarak belirlenmiştir.

https://aday.istinye.edu.tr/taban-puan-ve-ucretler