Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon İngilizce

Bölüm Başkanının Mesajı

serap inal

Prof. Habibe Serap İnal

Bölüm Başkanı

Sağlık profesyoneli olarak fizyoterapistler, doğuştan veya hastalıklar, yaralanmalar nedeniyle ortaya çıkabilecek sonradan edinilmiş sorunları olan kişilere fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamakla yükümlüdürler. Ayrıca fizyoterapistler, engelli ve engelsiz bireylerin ve tüm toplumun yaşam kalitelerini artırmak için sağlıklarının korunması ve geliştirilmesi kapsamında koruyucu fizyoterapi uygulamaları yapmaktadır. Bu nedenle, bir bebekle doğumdan yetişkinliğe kadar ilgilenebilirler, onun yeni becerileri öğrenmesi, uygulaması veya toplumun ana akımında yer edinmesi için uyarlayabilirler. Öte yandan, bir hastalık veya yaralanma nedeniyle becerilerini ve işlevini kaybetmiş bir yetişkinin, yürüme, tutma, kavrama veya günlük yaşam aktivitelerini bağımsız olarak gerçekleştirme gibi aktiviteleri yeniden öğrenme sürecini yürütebilirler. Sağlıklı sedanter bireyler, rekreasyonel veya profesyonel sporcular da fizyoterapi mesleğinin ilgi alanları çerçevesindedir. Bu nedenle fizyoterapistler, bireylerin yaşam kalitesinin yanı sıra, tedavi, rehabilite, prehabilite (önleme) ve sağlığı geliştirmeye yönelik hizmetler vermeyi amaçlayan sağlık profesyonelleridir.

İlk öğrencileriyle 2016 – 2017 eğitim döneminde Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yola çıkan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümümüzle, eğitim, yönetim ve araştırmalarında rol alabilen,bilimsel gelişmelere katkı sağlayacak, dünyada fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında söz sahibi fizyoterapistler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, bugün dünyada en çok tercih edilen ve en rekabetçi mesleklerden biridir. İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak, donanımlı kadrosu ile hem teorik hem de klinik uygulamalar ile alana yetkin ve yeterli Fizyoterapistler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. İstinye Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin alanında deneyimli ve uzman akademik kadrosundan aldıkları teorik eğitimi pratik alanda uygulamaya dönüştürmeleri için ileri teknolojiye sahip “Liv Hospital”, “Medical Park” ve “VM Medical Park” olmak üzere toplam 30 hastanede ücretsiz staj imkanı sağlanmaktadır. Başarılı mezunlarımız, “Liv Hospital”, “Medical Park” ve “VM Medical Park” hastanelerini tek çatı altında birleştiren “MLPCare Grubu” bünyesinde çalışma fırsatı bulabilirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunları kamu ve özel sağlık kuruluşlarında, ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde, birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda, endüstri alanlarında, okullarda, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, mesleki rehabilitasyon ve kaplıca merkezlerinde, özel dal ve evde bakım merkezlerinde görev yapabilirler.

Mezun edeceğimiz genç fizyoterapistler;

  • Etik değerlere sahip
  • Toplum sağlığının korunmasında etkin
  • Sağlıklı ve kaliteli yaşam için bireyleri yönlendiren
  • Sağlık ekibinin etkin ve etkili bir üyesi olduğunun bilincinde
  • Ulusal ve Uluslararası mesleki yeterliliğe sahip
  • Habilitasyon ve Rehabilitasyon kavramlarına hakim
  • Yaşam boyu araştırma ve öğrenme felsefesini benimsemiş örnek bireyler olacaklardır.

 

Laboratuvarlarımız

Egzersiz ve Nörolojik Rehabilitasyon Uygulama Laboratuvarı

Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi Uygulama Laboratuvarı

Elektrofiziksel Ajanlar Ünitesi Uygulama Laboratuvarı

Elektroterapi Ünitesi Uygulama Laboratuvarı

Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi Uygulama Laboratuvarı