Sağlık Bilimleri Fakültesi

Çocuk Gelişimciler ve Çocuk Kütüphaneleri

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü tarafından düzenlenen Çocuk Gelişimciler ve Çocuk Kütüphaneleri adlı etkinlikte; Çocuk gelişimcilerle kütüphaneciler arasında yapılacak iş birlikleri ele alındı. Çocuk odaklı kütüphane hizmetleri, dünya üzerindeki örnekleri ve İstanbul’daki çocuk kütüphaneleri seminere katılan öğrencilerle paylaşıldı.

Etkinlikte konuşan İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işık İlknur SERT, Çocuk Gelişim Bölümü ile kendi alanlarında muhteşem iş birlikleri olabileceğini belirtti. ‘’Yenilikçi fikirlerle yetiştirdiğimiz yeni nesil ülkemizin ilerlemesine katkı sağlamak istiyoruz. Yenilikçilik ise bilgi ve öğrenme ile alakalı bir konu. İstinye Üniversitesi gerçekleştirdiği bu toplantıyla ne kadar yenilikçi olduğunu gösteriyor. Çocuk gelişimciler ile yapacağımız iş birlikleri çok önemli. Birlikte çalışarak çocuklara öğrenmeyi öğretmeliyiz’’ dedi. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren eleştirel düşünmenin öğretilmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Işık İlknur SERT, ‘’Çocuk gelişimcilerden alacağımız destekle hangi yaş dilimindeki çocuğa hangi etkinlikle öğretilir konularında gelişim göstermek istiyoruz’’ dedi.

Konuşmasına kütüphanecilik kuralları ve gelenekleri hakkında bilgi vererek başlayan Orhan Kemal Halk Kütüphanesi Müdürü Süheyla ACAR, çocuklara kütüphanelerin sadece öğrencilere yönelik olmadığını anlatmak gerektiğini vurguladı. ‘’Her bir vatandaşımızın bir halk kütüphanesine üye olması çok önemli. Biz toplum olarak öğrenciliğimizin bitmesiyle beraber kütüphanelere uğramıyoruz. İnsanlarda bu kütüphane bilincinin oluşturulacağı en önemli evre ise çocukluk’’ dedi. Konusunda uzman çocuk gelişimcilere ihtiyaç duyduklarını belirten Acar, meslekler arasında yapılacak iş birliklerinin çok önemli olduğunu söyledi.

İstinye Üniversitesi öğrencileri tarafından ilgiyle takip edilen etkinlikte; Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünden Öznur ÖZER ve Merve YAVUZ DEMİR ile Üsküdar Selimiye Çocuk Kütüphanesinden Aslı Erden çocuk kütüphaneleri hakkında sunumlar gerçekleştirdi. Kütüphanecilerle yapılacak çalışmaların ve karşılıklı bilgi aktarımının çok önemli olduğunu belirten İstinye Üniversitesi SBF Çocuk Gelişimi Bölümü Başkanı Hale Dere Çiftçi, ‘’İstinye Üniversitesi olarak Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile iş birliği yaparak çocuk kütüphanelerinde birçok farklı proje içerisinde yer almayı planlıyoruz.’’ dedi.