Sağlık Bilimleri Fakültesi

Rusya Omsk Devlet Tarım Üniversitesi Proje Daveti

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit Köksel, Rus üniversitelerinde ve araştırma kuruluşlarında önde gelen bilim adamlarının rehberliğinde yürütülen araştırmalara devlet desteği için Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından verilen 8. hibe Yarışması’nda yürütülecek projeyi koordine etmek üzere Omsk Devlet Tarım Üniversitesi’ne davet edildi.

Prof. Dr. Hamit Köksel’in Omsk Devlet Tarım Üniversitesi yetkilileri ile birlikte çalıştığı ve 8. dönem mega projeler yarışmasında desteklenen çalışmalardan olan proje, kazananlar arasında yerini aldı. Yarışmada yer alan projelerden gıda ve tarım alanında tek olan araştırmada; genetik ve ıslah çalışmaları, optimal buğday üretim tekniklerinin uygulanması ve iyileştirilmiş tahıl işleme teknolojilerinin geliştirilmesi yoluyla buğdayın beslenme değerinin arttırılarak hububat ürünlerinin daha sağlıklı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Gerçekleştirilecek ikili iş birliklerini değerlendirmek amacıyla bir araya gelen Omsk Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oksana Shumakova, Rektör Yardımcısı Yuriy Novikov, proje partneri Prof. Viladimir Shamanin ve Prof. Dr. Hamit Köksel, ortak çalışmaları arttıracak iş birliği anlaşması imzaladı.

Proje tanıtımı ve basın toplantısını izlemek için tıklayınız (Rusça - İngilizce)