Sağlık Bilimleri Fakültesi

Beslenme ve Diyetetik Bölümü PRIMA Programı 2020 Section 1 Kapsamında Projesine Kabul Aldı

Ufuk2020 Programı kapsamında Akdeniz’de tarım, gıda, tarım-gıda zinciri, su temalarında projeler destekleyen PRIMA Programı’nın 2020 Bölüm 1 (Section 1) çağrısı sonuçlandı.

Ufuk2020 Programı’ndan PRIMA’ya tahsis edilen fonlar ile desteklenecek Bölüm 1 çağrıları kapsamında toplamda 15 proje desteklenmeye uygun bulundu. Çağrı kapsamında Türkiye’den 8 proje, toplam 2.635.180 € AB hibesi ile Ufuk2020 Programı kapsamında desteklenecektir. İstinye Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda ELMACIOĞLU ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamit KÖKSEL'in araştırmacı olarak yer aldığı ve Koordinatörlüğü'nün İtalya'da bulunan Tuscia Üniversitesi'nin yaptığı "Development of new wheat-derived foods of the Mediterranean diet with improved nutritional and health value" isimli proje kabul almıştır.
Proje 3 sene sürecek olup Akdeniz Diyeti'nde önemli yer tutan tahılların besinsel açıdan geliştirilmesi, bu besinlerin bireylerin beslenme düzeninde yer alması ve diyetin sağlığı iyileştirmeye yönelik etkinliğinin artırılması amaçlanmaktadır.