Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Bölüm Başkanının Mesajı

Doç. Dr. Yasemin Çırak, Bölüm Başkanı

Doç. Dr. Yasemin Çırak
Bölüm Başkanı

Fizyoterapistler çok kutsal bir meslek grubunun mensubudur. Küçük bir bebeğin ilk adımından yetişkin bir bireyin felç sonrasında yürümeyi tekrar öğrenmesine ve profesyonel bir sporcunun sahalara geri dönmesine kadar birçok farklı alanda insan yaşamına özgürlük katar. Günümüzde Fizyoterapistler, yaşam kalitesinin korunması ve arttırılması amacıyla sağlığın geliştirilmesi, hastalık ve buna yol açan durumların önlenmesi, mevcut hastalığın tedavisi ve rehabilitasyonuyla ilgilenirler.

İlk öğrencileriyle 2016 – 2017 eğitim döneminde Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yola çıkan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümümüzle, eğitim, yönetim ve araştırmalarında rol alabilen,bilimsel gelişmelere katkı sağlayacak, dünyada fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında söz sahibi fizyoterapistler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, bugün dünyada en çok tercih edilen ve en rekabetçi mesleklerden biridir. İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü olarak, donanımlı kadrosu ile hem teorik hem de klinik uygulamalar ile alana yetkin ve yeterli Fizyoterapistler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. İstinye Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin alanında deneyimli ve uzman akademik kadrosundan aldıkları teorik eğitimi pratik alanda uygulamaya dönüştürmeleri için ileri teknolojiye sahip “Liv Hospital”, “Medical Park” ve “VM Medical Park” olmak üzere toplam 30 hastanede ücretsiz staj imkanı sağlanmaktadır. Başarılı mezunlarımız, “Liv Hospital”, “Medical Park” ve “VM Medical Park” hastanelerini tek çatı altında birleştiren “MLPCare Grubu” bünyesinde çalışma fırsatı bulabilirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunları kamu ve özel sağlık kuruluşlarında, ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde, birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda, endüstri alanlarında, okullarda, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, mesleki rehabilitasyon ve kaplıca merkezlerinde, özel dal ve evde bakım merkezlerinde görev yapabilirler.

Mezun edeceğimiz genç fizyoterapistler;

 • Etik değerlere sahip
 • Toplum sağlığının korunmasında etkin
 • Sağlıklı ve kaliteli yaşam için bireyleri yönlendiren
 • Sağlık ekibinin etkin ve etkili bir üyesi olduğunun bilincinde
 • Ulusal ve Uluslararası mesleki yeterliliğe sahip
 • Habilitasyon ve Rehabilitasyon kavramlarına hakim
 • Yaşam boyu araştırma ve öğrenme felsefesini benimsemiş örnek bireyler olacaklardır.

 

Laboratuvarlarımız

  1. Egzersiz ve Nörolojik Rehabilitasyon Uygulama Laboratuvarı
  2. Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi Uygulama Laboratuvarı
  3. Elektrofiziksel Ajanlar Ünitesi Uygulama Laboratuvarı
  4. Elektroterapi Ünitesi Uygulama Laboratuvarı
  5. Ortopedik Rehabilitasyon Ünitesi Uygulama Laboratuvarı