Faculty of Health Sciences

Social Service

About Us

Prof. Dr. İlhan Tomanbay, Bölüm Başkanı

Prof. İlhan Tomanbay
Head of Department

Istinye University Social Work Department aims to educate competent social workers with their expert academic staff and elaborate curriculum and contents. Students of the Department of Social Work, who have theoretical and practical courses, will carry out their internship practice in the seventh and eighth semesters of their 4-year education. Although our department’s language is Turkish through English Grammer and Professional English courses our students reach an English level in which they can follow the international literature related to the field of social and they graduate as social workers with an international vision.

Öğretim dili Türkçe olan bölümümüzde verilen ‘İngilizce Dil Bilgisi’ ve ‘Mesleki İngilizce’ dersleri ile sosyal hizmet alanına dair uluslararası literatürü takip edebilecekleri bir İngilizce düzeyine ulaşmakta ve uluslararası vizyona sahip birer sosyal çalışmacı olarak mezun olmaktadırlar.


Ayrıca öğrencilerimiz, isterlerse, günümüzün sosyal çalışmacılarını çok yakından ilgilendiren iki güncel konuyu, “sosyal sorumluluk projeleri” yazmayı ve “işaret dili”ni öğrenerek diplomalarını almaktadırlar.