Sağlık Bilimleri Fakültesi

Odyoloji

Bölüm Hakkında

Odyoloji, normal işitme ve denge fonksiyonları ile ilgilenen; işitme ve denge bozukluklarının önlenmesiyle ilgili çalışmalar yapan; işitme ve denge bozukluklarının tanılanması ve rehabilitasyonuna yönelik uygulamaları içeren bir bilim dalıdır.

Bölümün eğitim dili Türkçe olup, 4 yıllık Odyoloji lisans mezunlarına Odyolog unvanı verilmektedir. Odyolog unvanı, 26 Nisan 2011 tarihinde 6225 Sayılı "Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında: Odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun; bireylerde işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan, ve ilgili uzman hekimin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak işitme, denge bozukluklarını tespit eden, rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen sağlık meslek mensubu şeklinde tanımlanmıştır.

Odyoloji lisans eğitiminde dersler; teorik ve pratik olarak yürütülmektedir. Bölüm müfredatında yer alan; dönem içi klinik uygulama dersleri ve yaz stajları ile öğrencilerimizin mesleki deneyim edinebilmeleri sağlanmaktadır.